Święto Trzeciego Maja

dodano: 2024-05-06

Święto Narodowe Trzeciego Maja to piękna karta w kalendarzu każdego Polaka, bowiem w roku 1791 zatwierdzona została przez Sejm Czteroletni ustawa zasadnicza, która stanowiła poważny krok w dziele reformy państwa. Znosząc zacofane wolne elekcje, rokosze, konfederacje i liberum veto, miała przyczynić się do wzmocnienia wewnętrznego kraju i przywrócenia jego dawnej świetności.

Losy naszej ojczyzny były burzliwe, ale dzieło 3 Maja do dziś budzi szacunek i uznanie, co znajduje wyraz w licznych uroczystościach państwowych je upamiętniających. Idea ta przyświeca również społeczności Szkoły Podstawowej nr 18 w Płocku, a wyrazem naszej dumy są akademie oraz uczestnictwo w uroczystościach miejskich. 26 kwietnia na sali gimnastycznej uczniowie i nauczyciele mogli obejrzeć część artystyczną zorganizowaną z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Młodzi artyści z klas IV a i VII c przenieśli nas w wiek XVIII, by słowem i gestem wyrazić emocje towarzyszące temu podniosłemu wydarzeniu. Całości dopełnił występ szkolnego chóru, który wykonał pieśni sławiące dokonania ówczesnych patriotów. Gromkie brawa, które mogliśmy usłyszeć, były najlepszym wyrazem podziękowania dla osiemnastowiecznych reformatorów, szkolnych aktorów i organizatorów uroczystości.